Mejores rutas en kayak en España: desde playas paradisiacas 🏝️ hasta aguas bravas 💦 ¡Reserva ya! ➤

Entrevistem a Àngel Panicello, guía expert de caiac de mar

Àngel és un dels nostres guies de caiac de mar més experts i treballa amb nosaltres des de fa 12 anys. A continuació, l’Àngel ens desvetllarà alguns secrets de la seva passió: el caiac.

Entrevista Angel Panicello Guia Kayaks RocRoi
Àngel Panicello en primer pla en una excursió de caiac de mar amb clients

1. Pots proporcionar alguna informació de tu, com el teu nom, la teva edat, el teu lloc de naixement i qualsevol altra informació que vulguis compartir?

El meu nom és Àngel Panicello Primé. Tinc 40 anys, vaig néixer a Cambrils i sóc guia de caiac de mar des de fa més de 20 anys. He tingut la sort d’especialitzar-me en diferents aigües, des del Mediterrani fins a Groenlàndia, passant pels Fiords Noruecs, el Cantàbric o les illes Hawaii. Això t’ofereix el benefici de la perspectiva i l’aplicació de coneixement d’un lloc a un altre. Igual que passa amb els idiomes, com més saps, més senzill serà el següent.

Viatjar és una bona addicció, per tot el que aprens i comparteixes a cada zona, i el caiac, així com els altres esports que practico, afortunadament m’ho ha facilitat. El que m’apassiona de veritat és poder aplicar els meus aprenentatges al meu retorn i enriquir els cursos i tallers que apliquem a RocRoi.

2. Pots descriure la teva empresa i la teva història? Treballes sol o en equip? S’han produït canvis en els darrers anys?

Treballo a Roc Roi, empresa líder en el sector activitats d’aventura arreu de Catalunya amb quatre centres distribuïts al territori: Llavorsí (Pirineu), Vilanova i la Geltrú (Barcelona), Grau-Roig (Andorra) i La Torrassa (Pirineu).

A cada centre realitzem activitats en tots els estats de l’aigua: aigües braves a Llavorsí, aigües tranquil·les a La Torrassa, esports nàutics a Vilanova i activitats de neu a Andorra.

Tinc la sort de poder treballar amb un equip extraordinari, des dels germans Rabaneda, propietaris amb un profund coneixement del sector, fins als alumnes en pràctiques que et recorden constantment d’on véns i fins on podem arribar junts.

En els últims anys Roc Roi ha invertit en material nou cada temporada, com per exemple: hidrospeeds, catamarans, caiacs i equipacions tècniques. Un altre punt de desenvolupament ha estat el departament de màrqueting i vendes gràcies a la incorporació de nous professionals de sector i l’especialització en el digital.

Finalment, dir que, és gràcies a la branca Roc Roi Consulting que podem viatjar per tot el món desenvolupant diversos projectes per a la implementació i assessorament d’empreses esportives, entre elles com no, les de caiac. Som una empresa familiar nascuda dels esports de riu, la qual s’ha anat adaptant i creixent a poc a poc en la base de la necessitat de mercat i la nostra motivació per connectar tot el turisme actiu i d’aventura entre sí.

3. Quina és la teva àrea d’especialització? Què t’agradaria fer dins de la teva àrea d’especialització? Què és el que més sovint et demanen els teus clients?

Tot i que actualment sóc consultor i director esportiu a l’empresa, mai he volgut deixar de banda la meva feina com a guia de caiac de mar, i gràcies a això he pogut ser-ho per molts racons de món, com els Emirats Àrabs, Groenlàndia, Azerbaidjan, Turquia, Irlanda, Noruega, Xina, etc., per fer sortides i exploracions de terreny per al sector Consulting de Roc Roi. El que realment m’apassiona és el desenvolupament personal a través de l’activitat física i l’esport, integrant-lo en la cultura específica de cada país. És la manera més segura i professional de poder oferir als nostres clients una experiència genuïna i única amb l’excel·lència de tot el nostre equip.

El caiac de mar és una disciplina esportiva que ofereix una de les millors sensacions possibles per integrar-se plenament en la naturalesa d’una forma autònoma i respectuosa amb l’entorn. I és exactament això el que els nostres clients ens demanen any rere any quan repeteixen aquestes mateixes experiències en llocs diferents. Per exemple, molts d’ells, els quals han gaudit amb nosaltres de la navegació entre els majestuosos icebergs gegants de Groenlàndia o entre narvals i balenes geperudes, després ens demanen repetir aquesta navegació entre els preciosos pannes de la glacera Perito Moreno (Argentina) i viceversa. I és lògic que ho demanin, ja que en cada viatge un veu augmentada la seva experiència i domini, desitjant que aquest aprenentatge mai quedi estancat en una única, encara que increïble, fotografia.

DSCN6016

4. Quins van ser els teus motius que et van portar a triar aquest treball? Quines són les raons que t’empenyen a l’acompliment de la teva feina dia a dia?

Doncs va ser tot bastant natural i progressiu. Em vaig enamorar del caiac als 19 anys al comprovar els beneficis que tenia per a la meva salut, condició física i desenvolupament mental. Aquestes bones sensacions van ser les que vaig voler transmetre amb passió als meus amics veient en això una possibilitat d’aportar al meu entorn certa millora, així com després als clients dels meus primers treballs.

Després vaig estudiar l’INEFC a Lleida, la Llicenciatura en activitats físiques i esportives, on entre altres esports, vaig realitzar el mestratge en caiac de riu i de mar. Acabada la carrera vaig treballar en un parell d’empreses d’aventura d’aquí, una de les quals és l’actual, però en aquell temps vaig decidir deixar-ho tot i anar-me’n a viure a Noruega, un país increïble pels seus paisatges i cultura, on vaig treballar durant un temps com guia de caiac en els fiords noruecs.

Però l’any 2008 tot va donar un tomb inesperat. Carlos Rabaneda, CEO de Roc Roi, em va demanar que tornés, ja que tenia un projecte d’expansió molt interessant del qual em volien fer partícep. A partir d’aquí tot es va desenvolupar d’una manera extraordinària; passes a ser formador de caiaquistes a la federació, a dirigir una empresa molt gran d’aventura, a iniciar millores inexistents al sector, a somiar com hauria de ser el futur del teu sector, a implementar els teus coneixements pel món i a recollir els aprenentatges d’altres cultures del caiac, sempre amb el màxim respecte i humilitat cap a la magnífica gent que vas coneixent i et va ensenyant.

Què puc dir? Aquesta feina la fem créixer entre tots i lluitem cada dia per millorar i crear coses millors al nostre voltant. Crec que aquesta és una bona dinàmica per a mantenir l’empenta d’una manera inconscient i bonica. Quan estudiava a la universitat, mai vaig imaginar bregar activitats de caiac enmig d’una situació de pandèmia mundial, elaborant els protocols de seguretat mantenint al màxim l’essència de l’esport, i crec que ho hem afrontat molt bé gràcies a l’experiència d’anys de pràctica. Això et dóna una confiança bàrbara i, alhora, et posa al teu lloc al comprovar com de vulnerables som. Com no haig de voler complir amb el meu treball cada dia? Si el nivell d’autoexigència sorgeix de forma natural?

FB_IMG_1529929473351

5. Quin és el procés que he de seguir per participar en les vostres excursions en Kayak?

En primer lloc, visitar el nostre web www.rocroi.com o www.rocroiconsulting.com, en els que el nostre equip de comunicació realitza un excel·lent treball cada dia per oferir tota la informació, d’una manera senzilla i clara, sobre totes les experiències que un pot desitjar amb nosaltres.

No és intranscendent aquest punt, ja que és molt important saber escollir aquella activitat que t’acabi traient aquest ‘WOW repetiré!’

No cal tenir pressa al triar, RocRoi realitza activitats per a tots els públics i desitjos, fins i tot a mida de cada un. A partir de la nostra experiència amb milers de clients durant tots aquests anys, sabem com estructurar aquesta informació per a què amb la breu lectura ajudem al client pera aconseguir la seva excursió perfecta.

I encara més important, és que durant l’activitat el client pugui anar conversant amb els nostres guies, que viatgen pels països on tenim altres bases, així com desenvolupen més excursions al nostre privilegiat país. En aquesta conversa descobriran de primera mà si és el moment d’experimentar nous reptes i adquirir coneixements extraordinaris d’aquestes properes excursions.

Si mentre naveguem entre les costes de Garraf em dius: “Àngel, m’encanta el caiac! Vull anar a Groenlàndia navegar entre les balenes els icebergs de 100 metres d’altura.” Jo et respondria: “Doncs clar, mira’t els vídeos d’aquestes excursions que tenim penjats al nostre canal de Youtube i al·lucina. Pregunta’m tot el que vulguis saber sobre la confortabilitat, els allotjaments, les hores de viatge … per després decidir tu mateix. ” Així de senzill.

FB_IMG_1529929436927

6. Quin és el cost mitjà per llogar un caiac i quina forma de pagament teniu? Què inclou el cost generalment?

El cost de les activitats dependrà del tipus d’activitat que trieu, és a dir, si l’activitat inclou instructor com ara la sortida guiada en caiac per la costa de Garraf durant 2 hores anomenada “Pasífae”, el cost és de 30 €/pers.. Mentre que, si trieu el lloguer de caiac de mar o open caiac de mar sense instructor, els preus oscil·len entre 13 € i 30 € segons el temps de lloguer.

El cost de l’activitat inclou guia i material complet a la primera opció (caiac, armilla i rems). Mentre que a la segona opció s’inclou el mateix, però sense el guia, encara que et donem diversos consells abans de sortir.

Tota aquesta informació, però com us he dit anteriorment, està exquisidament detallada a la nostra pàgina web rocroi.com: què recomanem portar; nivell de l’activitat; què inclou; durada, etc.

7. En cas de mal temps el dia de l’excursió en kayak es pot canviar la data per un altre dia i què s’ha de fer al respecte?

Roc Roi no cancel·la activitats per mal temps llevat que sigui per força major, les activitats es realitzen amb pluja sense problema. Encara que, si el client decideix canviar el dia de la seva activitat perquè no li ve de gust fer l’activitat amb pluja, ha d’avisar amb 24h d’antelació si no vol perdre la reserva.

Els esports a la natura ens brinden la possibilitat de gaudir-la tal i com és. Únicament quan hi ha tempesta elèctrica, vent fort o mala previsió fiable, posposem les excursions per seguretat, per la resta no hi ha res millor que sentir-se part de la natura.

8. Quina és la importància de fer caiac amb instructors certificats?

És una garantia de coneixement i seguretat. A Roc Roi sempre hem apostat per la formació dels nostres guies i també per la de guies que no treballen amb nosaltres. Tenir un sector seriós i professional, amb una competència forta i exigent entre totes les empreses és una garantia de progrés i sostenibilitat. En el moment en que nosaltres formem a algú, els informem absolutament tot el nostre coneixement: comptem tots els encerts per inspirar encara més, desvetllem tots els errors perquè no es repeteixi ni un, invoquem a la imaginació per millorar el futur i tot el necessari per sortir de el curs com un guia expert.

La seguretat és el més important i necessitem garantir-la en tot moment. Per a això em quedo amb una frase que em va dir un gran professor de la universitat i bon amic Joan Fuster, la qual imprimeixo a tots els meus alumnes a la mínima que puc. Em va dir: “Àngel, has de preveure-ho tot i procurar que no passi res”.

El client ha de percebre aquesta actitud en tot moment per part del guia. Certificar que un treballador així ha estat format i amb totes les competències. És el que ens permet obtenir qualitat en el nostre sector i ser una referència a l’estranger.