ELS SECRETS DEL CAIAC

Quan va néixer ROCROI, fa gairebé 20 anys, l’objectiu principal va ser desenvolupar el caiac en totes les seves expressions. Com amants d’aquest esport en totes les seves disciplines i modalitats, sempre hem volgut desenvolupar les diferents possibilitats que ofereix aquest increïble esport.

Els secrets del caiac esport outdoor

Avui volem explicar-vos algunes de les activitats de caiac que realitzem en els nostres diferents centres, per tal que pugueu elegir la que més us agradi i provar aquest esport, que tothom qui el prova, repeteix.

Abans d’entrar en detall i introduir-nos en l’explicació dels nostres centres i activitats, volem explicar-vos els tres conceptes bàsics per remar amb caiac, sigui quin sigui el tipus d’aigua (aigües braves, al mar o en aigües tranquil·les)

1. La Direcció: És un dels tres elements clau a l’hora de navegar en caiac, per tal que la direcció d’aquest sigui la desitjada. És important que el pes del vostre cos es trobi avançat respecte a la vertical de l’embarcació, i la vostra vista i ombro es trobin sempre orientats al punt on voleu anar; això ens ajudarà a mantenir una bona direcció en les vostres primeres palades.

2. La Propulsió: És una altra de les claus per remar amb el caiac. El fet de remar simètricament i que les remades siguin el més estables possible, farà que el caiac es desplaci ràpid i recte.

3. L’estabilitat: La posició al caiac cal que sigui amb les cames lleugerament obertes, de manera que ens permeti guanyar estabilitat i a la vegada que en el moment de la remada no es mogui el cos ni el tronc superior farà que el tercer element per a poder gestionar bé la navegació del caiac estigui assumit.

Amb aquests tres conceptes assumits us convidem a conèixer els nostres centres i l’oferta de caiac que tenim en alguns d’ells.

Foto lago la Torrassa con Kayaks deporte outdoor rocroi

Caiac en aigües tranquil·les: Al Pirineu de Lleida trobem el Llac de la Torrassa, on tenim un centre d’activitats. En aquest entorn únic podeu realitzar infinitat d’activitats, però se’ns dubte, les excursions guiades en caiac en són l’estrella.

Podeu llogar caiacs individuals i de 2, 3 i fins a 4 places, mentre també oferim excursions guiades, si voleu que els nostres monitors us donin les nocions bàsiques de com remar amb un caiac i negociar els tres elements bàsics de navegació en el caiac.

La nostra idea és aconseguir que aquell que voleu provar el caiac és un entorn màgic i de forma segura i confortable, pugueu fer-ho.

Aquest és el primer pas per introduir-se al món del caiac sense necessitat d’experiència ni coneixement previ.

Caiac de mar: A Vilanova i la Geltrú, a la costa del Garraf (Barcelona), es troba el nostre centre d’activitats de mar.

Aquí podreu trobar diferents tipus d’activitats de caiac, tant en lloguer com en activitats guiades.

Tenim opció de lloguer i sortides amb Open Caiac (caiacs oberts), que són embarcacions que tenen una gran estabilitat, el que fa que vosaltres solament hàgiu de preocupar-vos de la direcció i la propulsió.

Els Open Caiac al mar són la manera més refrescant per gaudir de l’estiu i introduir-se seguidament al caiac de mar.

Caiac a Vilanova
Caiac a Vilanova

Per altra banda, tenim els lloguers i excursions amb caiac de travessa (dobles i individuals), aquí ja introduïm el factor de l’equilibri, en un caiac molt més ràpid que ens permetrà recórrer distàncies d’una manera més àgil.

Si mai heu provat de navegar amb un caiac de mar, us aconsellem que primer proveu una de les sortides en open caiac. Si el que voleu és el contrari, i la vostra idea és descobrir el mar des d’un caiac i progressar amb la vostra tècnica, els nostres caiacs de mar són l’embarcació més adient.

Caiac d’Aigües Braves: El nostre centre d’activitats de caiac situat a Llavorsí, al Pirineu de Lleida, es troba a la vora del riu Noguera Pallaresa, se’ns dubte un dels millors rius d’aigües braves d’Europa per a la pràctica del caiac.

Les activitats de caiac en aigües braves les dividim en dos blocs:

  1. Open Caiac:

La nostra empresa va ser la primera de l’estat Espanyol a introduir el concepte d’open caiac en aigües braves, de fet, el terme “open caiac” va començar-se a utilitzar aquí, i posteriorment s’ha anat utilitzant per a una gran majoria d’operadors d’aigües braves en tot l’estat. Disposem d’Open Caiacs d’una plaça i de dues.

Que són els open caiac d’aigües braves? Són embarcacions inflables, el que les fa molt més segures i estables. El problema de la direcció no existeix en aquest tipus d’embarcació, el fet de tenir tanta amplada les fa molt estables. També cal tenir en compte que el fet de ser inflables les fa molt més lleugeres, i alhora molt més fàcils de dirigir.

Se’ns dubte poder fer un descens amb caiac per un riu d’aigües braves és la millor sensació possible, i fer-ho amb un open caiac, sense necessitar tenir molta tècnica, et deixarà encara més al·lucinat.

  1. Caiac Immersió:

És l’activitat que des de ROCROI hem pensat que és més idònia per introduir al món del caiac d’aigües braves a tots aquells que mai hi hagin tingut contacte. Realitzareu el vostre primer bateig i d’aquesta manera aprendre a navegar veritablement amb un caiac d’aigües braves.

L’activitat de caiac immersió és una la porta d’entrada per conèixer el que és el caiac d’aigües braves i com manejar-lo dins un riu d’aigües braves. En una sessió de dues hores t’ensenyarem els conceptes bàsics per què puguis entendre millor el caiac i així, poder després, fer un salt i fer un dels nostres cursos per aprendre a navegar en les aigües braves d’un riu de muntanya.

Per què escollir ROCROI?

– Per la nostra experiència, fa més de 19 anys que estem realitzant activitats d’aigües braves al Noguera Pallaresa, i començarem la nostra afició per aquesta modalitat fa més de 30 anys.

– Hem organitzat Copes i Campionats d’Europa, del Món de caiac en aigües braves.

– Tenim el millor material per a cada activitat, el renovem cada any (neoprens, armilles salvavides, anoracs, rems, barques, cascs…) i disposem de les millors marques, entre elles RIVER PEOPLE STUFF, què és una marca pròpia, de la qual dissenyem i fabriquem part del material que utilitzem. Podeu veure tot el nostre material a Rocroi Distribution.

– Els nostres guies tenen una llarga experiència en activitats a l’aire lliure i col·laborem amb els centres educatius de formació outdoor a Espanya, França, Andorra, Escòcia, USA… perquè després acabin sent els millors guies. A més, d’entre ells hi ha monitors de caiac que ha estat membres de l’equip nacional espanyol, francès o anglès de caiac.

–      Les nostres bases tenen tots els serveis mínims garantits, per tal de garantir el vostre confort i seguretat. (pàrquing exclusiu per clients, zona verda, bar, serveis, dutxes, solàrium…)

–      Disposem de servei de fotografia i vídeo. (amb demanda prèvia)

No dubeu més i acosteu-vos al centre ROCROI que preferiu a practicar el KAYAK que s’adapti més al vostre nivell!