AQUESTA SETMANA SANTA, VELA A LA PLATJA AMB ROCROI VILANOVA I LA GELTRÚ

Amb aquest calorazo que està pegant aquest febrer, no és d’estranyar que per Setmana Santa ens esperi encara més calor. En RocRoi us volem plantejar un planazo que no podreu deixar escapar: bateig de vela a les platges de Garraf a Vilanova i la Geltrú (Barcelona). Qui s’apunta?

ROCROI Vilanova-vela 2 còpia

El nostre centre de Vilanova i la Geltrú és l’únic centre obert tot l’any i es troba a la platja de Ribes Roges. A RocRoi Vilanova podreu practicar la vela, el caiac, l’open caiac, pàdel surf, lloguer de tot tipus de material d’esports d’aventura al mar com el pédalo, fins i tot catamarà i windsurf.

La tècnica de la vela lleugera

A continuació, us explicarem algunes de les activitats de vela lleugera que realitzem en el nostre centre de Vilanova perquè pugueu provar aquest esport. Sens dubte repetireu!

Abans d’entrar en el detall de la nostra oferta d’embarcacions, aquests són els tres conceptes bàsics per navegar en aigües obertes:

1. El vent: és l’element clau per a la navegació. Amb la pràctica, aprenem a saber d’on ve el vent en cada moment. Coneixent el vent podrem arribar al nostre destí de la forma més ràpida i segura, permetent trimar l’embarcació eficientment.

2. La posició i postura: un aspecte fonamental en qualsevol esport o activitat diària. A través d’una bona posició, tindrem una embarcació més estable i ràpida. Una correcta postura ens permetrà navegar còmodes i evitar lesions.

3. Coneixement del medi: tenim un entorn únic encara molt desconegut. Els esports nàutics ens brinden l’oportunitat de conèixer els nostres orígens ancestrals (venim de la mar) i obren la porta a una major consciència ambiental i ecològica, tenint cura sempre el nostre mitjà per a mantenir en bon estat les costes i el mar. Sent la seguretat un dels nostres pilars, el coneixement del medi és fonamental per a nosaltres.

Vela-IMG_0329

Amb aquests tres conceptes assumits, us convidem a conèixer algunes de les modalitats de vela lleugera en què ens especialitzem:

LUDIC: És l’embarcació col·lectiva ideal per a la iniciació. L’instructor navega amb fins a 9 alumnes. A l’oferir major estabilitat, facilita l’aprenentatge de la propulsió i la direcció. La seva popa oberta convida a un bany en els dies càlids!

TOPAZ: És l’embarcació en la qual s’inicia la navegació sense instructor a bord. Poden anar fins a dos adults o fins a tres nens. Es tracta d’una embarcació molt resistent (casc de plàstic) i lleugera.

CATAMARÀ: Aquí donem un salt en velocitat i nivell. És una embarcació per fins a quatre adults, molt veloç i estable, però de maniobra més complexa. La utilitzem en cursos més avançats, treballant conceptes com vent aparent, penjar-se del trapezi i adrizado sense orsa.

WINDSURF: La unió entre el surf i la vela. Els principis bàsics són els mateixos que a la vela tradicional, però l’equilibri es converteix en el protagonista. Disposem d’un canal privilegiat per a la iniciació en el windsurf, pràcticament sense onada la majoria dels dies.

ROCROI Vilanova-surf-4

Un cop escollida l’embarcació, quines opcions tenim?

Excursió d’una o dues hores: aquesta és l’opció ideal per a provar la vela, individualment o en família. Un instructor us acompanya en una experiència a mida. Podreu gaudir d’històries marineres, preservació de l’entorn, introduccions més tècniques o simplement sentir el lliscar del vaixell a el so de vent i les onades.

Curs d’iniciació de vuit a vint hores: es compon de quatre o cinc sessions de dues o tres hores cadascuna. En elles es prepara el material, s’aparella embarcacions i introduïm conceptes tècnics a mesura que els experimentem. Després d’aquest curs se sol adquirir l’autonomia per fer un curs de perfeccionament.

Curs de perfeccionament de vuit a vint hores: es compon de quatre o cinc sessions de dues o tres hores cadascuna. Si les condicions ho permeten, es navega sense instructor (aquest us segueix des d’una pneumàtica). S’accedeix a navegar amb vents mitjans-forts, fer trapezi i bolcar.

No ho dubtis més i acosta’t al nostre centre de RocRoi Vilanova per practicar la vela!

82-1044_blog